top of page

Hakkımda

 

1964 doğumluyum, 14 yaşında bir kızım var, evliyim.

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü,  gelişim psikolojisi dalında yüksek lisans yaptım. “Türkiye’de Lise Öğrencilerinin Okul Başarılarında Ebeveynlik Davranışlarının ve Öğrencilerin Okul Tutumlarının Rolü” konulu mezuniyet tezim 2010 yılında Lambert Academic Publishing tarafından
Academic Competence of Turkish High School Students: The Roles of Parenting Practices and School Attitudes adıyla basıldı.

ABD’de Parent Coaching Institute ile Seattle Pacific University’nin ortak olarak sundukları lisansüstü düzeyde bir program olan “Parent Coaching”  (Ana Baba Koçluğu) programını tamamladım.

 

Parent Coaching Institute, 2015 yılında uluslararası bir organizasyon olan Parent Coach International adıyla yeni bir yapılanma oluşturdu. Bu organizasyonun Danışma Kurulu'nda yer aldım ve Türkiye Temsilcisi olarak Türkiye'den ebeveyn koçluğu eğitimi almak isteyen uzmanlara destek olmaya başladım. 

Positive Discipline Association tarafından verilen eğitime katılarak “Certified Positive Discipline Parent Educator” (Sertifikalı Pozitif Disiplin Ana Baba Eğitmeni) unvanını aldım ve Positive Discipline Association (Pozitif Disiplin Birliği) üyesi oldum.

Colorado State University’de öğretim görevlisi olan Zeynep Biringen tarafından verilen Emotional Availability (Duygusal Ulaşılabilirlik) atölye çalışmalarına katıldım. 2011’de Duygusal Ulaşılabilirlik vaka geçerlilik çalışmalarını tamamlayarak güvenli bir ebeveyn-çocuk ilişkisi oluşturacak ebeveyn tutum ve davranışlarının anlatıldığı Duygusal Ulaşılabilirlik eğitimini vermek için gerekli sertifikayı aldım.​Karşı Gazetesi'nde Anne ve Çocuk Gelişimi üzerine haftalık yazılar yazdım.  

 

2010 yılından beri Doğan Kitap’ın Anne Baba Akademisi dizisinden kitap çevirileri yapıyorum. Şu ana kadar aşağıdaki çevirilerim yayımlandı;

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunuyum.

15 yıl IBM Türk Ltd. Şti.’nde çalıştım. Çeviri koordinatörlüğü, bilgi teknolojisi uzmanlığı ve teknik proje yöneticiliği gibi pozisyonlarda görev yaptığım bu süre boyunca yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda eğitim aldım. Bu eğitimler teknik konuların yanı sıra, iletişim becerileri, sunu teknikleri ve proje yönetimi gibi konuları kapsıyordu. Kızım Elif’in doğumu nedeniyle erken emeklilik planından yararlandım ve emekli oldum. Elif, 3 yaşına gelip anaokuluna başladığı yıl ben de Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü yüksek lisans sınavlarına girerek psikoloji eğitimime başladım. 

531 491 99 90

bilgi@anababarehberi.com

 

Ana Baba Rehberi

bottom of page