top of page

Geçtiğimiz günlerde, ana baba koçu olmaya niyetli bir öğrenci adayı, benimle Parent Coach Certification® Training Program hakkında tartışmak üzere bir e-posta yolladı. İlk mesajında şunu sordu:

Bu program sana psikoloji eğitiminin sağladığından fazla bir şey verdi mi?

 

Kesinlikle!

 

  • Derinlerdeki değişimin işbirliğine dayalı bir ilişki kurarak mümkün olduğunu öğrendim.

  • Müşterilerimin ebeveynlik konusundaki benzersiz bilgeliklerine güvenmeyi öğrendim.

  • Her zaman keşfedecek olumlu bir şeylerin varlığından emin olmayı öğrendim.

  • Derinlerdeki değişimin, soru sorduğunuz anda başladığını öğrendim.

  • Peşinden koşulamayacak kadar büyük bir hayal olmadığını öğrendim.

  • Küçük değişikliklerin ebeveyn ve çocukların büyük ödüller elde etmelerini sağlayabileceğini öğrendim.
     

Bu öğrenci adayıyla telefonda konuşarak ona, koç olarak “uzman” şapkamı çıkarmayı öğrendiğimi anlatmak için sabırsızlanıyordum. PCI deneyimi bana ebeveynlerle tümüyle farklı bir şekilde çalışmayı öğretti. Artık sorun çözmeye çalışmıyorum. Onun yerine derinlerde, kalıcı bir değişim gerçekleştirmeye çalışıyorum. Artık durumu “düzeltme” ya da sorunlu çocuğu “yola getirme” baskısı hissetmiyorum. Ana babalarla birlikte yürüyorum. İşbirliği içinde, hayatlarındaki iyi giden şeylere odaklanıyor ve bu güçlü yanlarını, arzularına daha çok ulaşmak için kullanmalarına destek oluyorum. Bir koç olarak, emin olmadığım şeyleri kabul ediyorum. Cevabını bilmediğim sorular sormaktan korkmuyorum.

 

Diğer bir çok PCI mezunu gibi bu öğrenci adayı da, küçük bir grup insana destek olan bir meslek grubundaydı. Çok farklı koşullar altındaki anne babalara destek olabilecek bilgi ve beceriye sahip olup olamayacağını merak ediyordu. Bu kapsamlı koçluk programı ve uygulaması sayesinde PCI mezunlarının çok farklı türdeki ana babaların, çok farklı ebeveynlik sorunlarına ilişkin koçluk yapmaya hazırlandıkları konusunda güvence verdim. Aslında koçluğun güzelliği de burada. Her türlü aile senaryosunun uzmanı olamayız, ama koçluk süreci, teknikleri ve ilkeleri konusunda uzman olabiliriz.

 

Aileler yaşayan sistemlerdir. Bu sistemlerle yaptığımız aktif işbirliğiyle değişim gerçekleşir. Koç ile müşteri, derinlerde bir değişim gerçekleştirmek için birlikte çalışırlar. Bu işbirliği ilişkisinde müşteri, kendi ailesinin uzmanıdır; koç, koçluk sürecinin uzmanıdır. Hem ebeveyn hem de koç, ilişkiye kendi benzersiz bilgilerini, becerilerini, hayat deneyimlerini ve uzmanlıklarını getirirler.  PCI Coaching Model™, temelli yoğun eğitimi tamamlayan bir ilkokul öğretmeni, bir ergen annesi için mükemmel bir koç olabilir. Lisedeki rehber öğretmen, okul öncesi çocukların anne babaları için yetkin bir koç olabilir. Yalnızca oğulları olan bir anne, yalnızca kızları olan bir babayı destekleyebilir.

 

Evet. PCI, bana psikoloji uzmanlığıyla edinmediğim çok şey kazandırdı:

 

PCI’da bir koç oldum.

 

Copyright © Dana Allara, 2015. Tüm hakları saklıdır. 

Ana Baba Rehberi

bottom of page