top of page

Ana Baba Koçluğu nedir? 

 

Çocuk yetiştirmek, hoş sürprizlerin ve keyifli anların yanısıra çok çeşitli zorlukları da içeren bir yolculuktur. Ve maalesef, yaşadığımız toplumda her ne kadar çocuklara ve anneliğe bol bol methiye düzülüyor olsa da, anne babalar bu yolculukta oldukça yalnız ve desteksiz bırakılırlar. Bu koşullar altında bazen tökezlemek, hedefe ulaşamama endişesine kapılmak, hatta hedefi kaybetmek çok mümkündür. Ana Baba Koçu, böyle zamanlarda anne babaya destek verebilecek, çocuk gelişimi konusunda bilgili, onları dinlemeye hazır, hayallerini ve güçlerini yeniden keşfetmelerine yardımcı olacak kişidir. Amaç anne babaların daha mutlu, keyifli ve istedikleri gibi bir ebeveyn olmalarına yardımcı olmaktır. Bu süreçte, çocuk gelişimine ilişkin en güncel bilimsel veriler paylaşılır. Anne babanın, çocuklarının potansiyellerini gerçekleştirmelerine destek olacak davranış tarzlarını içselleştirmeleri sağlanır.

 

Koçluk, psikoterapiden farklıdır. Psikpoterapide sorunlara ve nedenlerine odaklanarak çözüm yolları aranır. Koçlukta ise hedeflerin netleştirilmesine ve bu hedeflere ulaşmaya yönelik bir çalışma yapılır. Ana baba koçu bu çalışmada, çocuk gelişimine ilişkin bilimsel verileri kullanır.  

 

PCI Sertifikalı Ebeveyn Koçu (PCI Certified Parent Coach®) kimdir ?

 

PCI Serifikalı Ebeveyn Koçu, Parent Coach Institute tarafından sunulan bir yıllık bir programı tamamlayarak ilgili sertifikayı almış kişidir. Program, esas olarak çocuk gelişimi üzerine ön bilgisi olan kişilere, son derece kapsamlı bir model çerçevesinde koçluk metodolojisi eğitimi veriyor. Program 2015 yılından itibaren, Parent Caoch International olarak uluslararası bir örgütlenmeye girdi. Türkiye, bu organizasyonun temsilci atadığı ilk ülkelerden biri oldu. PCI kurucusu Gloria DeGaetano ile yaptığımız söyleşiyi (İngilizce) dinlemek için yandaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. 

 

Nasıl PCI Sertifikalı Ebeveyn Koçu olabilirim?

 

Ana Baba Rehberi olarak Parent Coach International tarafından atanan ilk uluslararası temsilcilerden biri olmak bana gurur veriyor. Programa ilişkin her türlü bilgi için benimle iletişime geçebilirsiniz. Size bilgi vermekten ve bu topluluğun Türkiye'de de gelişmesine yardımcı olmaktan mutlulk duyacağım.

Parent Coach International Türkiye'de

Parent Coach Certification® Programının (Ebeveyn Koçluğu Sertifika Programı) yöneticisi ve kurucusu Gloria DeGaetano ile Ana Baba Rehberi Ayşegül Cebenoyan'ın  söyleşisi

Ana Baba Rehberi

bottom of page