top of page

Karne Hediyesi Almalı mıyım?

Okulların birinci dönemi bitmek üzere. Bir çok öğrenci karne sayesinde gelecek hediyenin heyecanını, ya da alamayacakları hediyenin hayal kırıklığını yaşıyor. Çocuklarımızla ilişkilerimizde, o an elde etmek istediğimiz sonuca ulaşmak üzere seçtiğimiz davranış, uzun vadede her zaman istediğimiz sonuçlara yol açmayabilir. Bunun nedeni, söz konusu davranışla çocuğumuza dolaylı yoldan bazı mesajlar iletiyor olmamızdır. Karne hediyesi almak, bunun çok güzel bir örneği. Çocuklarımızın çalışmalarını ve başarılı olmalarını teşvik etmek için karnelerindeki notları iyi olursa, onlara hediye alma sözü veriyoruz. Peki karne hediyesinin eşliğinde çocuklarımıza verdiğimiz dolaylı mesajlar neler, bu mesajların uzun vadeli etkisi nedir?

  • “Karnendeki bütün notlar iyi olursa, sana hediye alırım” diyerek, aslında okula bizim için gittiğini, bizim için ders çalışması, bizim için başarılı olması gerektiğini söylemiş olmuyor muyuz?

  • “Karnendeki bütün notlar iyi olursa, sana hediye alırım”, diyerek, mutlak başarıyı mı yoksa çalışmayı ve kendi içinde ilerlemeyi mi ödüllendiriyoruz?

  • “Karnendeki bütün notlar iyi olursa, sana hediye alırım” diyerek, öğrenme sürecini keyifsiz, katlanılması gereken bir angarya olarak tanımlamış olmuyor muyuz? Önemli olan, ne öğrendiğin değil, ne kadar başarılı olduğundur demiş olmuyor muyuz?

  • “Karnendeki bütün notlar iyi olursa sana hediye alırım’ diyerek, bu hediyeyi çok istediğini biliyorum, bunu sana verecek gücüm de var, ama başarılı olarak bunu almayı hak etmen gerekir demiş, yani ‘beni mutlu edersen seni mutlu ederim’ demiş, sevgimizi koşullara bağlamış olmuyor muyuz?

Soruları artırabiliriz. Önemli olan, çocuğumuza vermek istediğimiz değer ve mesajları iletmemizi sağlayacak davranışa karar vermek için, bu sorgulamaları yapmayı ihmal etmemektir. Karne hediyesinin nasıl bir fikir olduğu ise, bu sorulara verdiğimiz yanıtlara ve çocuğumuza iletmek istediğimiz mesaja bağlıdır.

  1. NOT: Bu yazı sizi karne hediyesinin kötü bir fikir olduğu sonucuna getirdiyse, daha önceden de çocuğunuza bu konuda bir söz vermişseniz, bu sene sözünüzü tutun. Kuralları seneye değiştirirsiniz.

  2. NOT: Bu uygulama o kadar yaygınlaştı ki, karne hediyesine karşı olmama rağmen, diğer arkadaşlarının yanında kendini kötü hissetmemesi için karne günü kızıma bir hediye verme ihtiyacı duyuyordum. Çözümü, hediyeyi “tatil” hediyesi olarak adlandırıp, karnedeki notlarla herhangi bir bağ kurmadan; okulun son günü ona bir hediye vermekte buldum. Tabii ki, bu önceden pazarlıkları yapılan bir hediye olmadı hiçbir zaman.

#ilkokul #okulbaşarısı #karne #not #başarı #hediye #karnehediyesi #ödül #ceza #dersçalışma

Son Paylaşımlar
Arşiv
No tags yet.
Anahtar Sözcükle Arama
Beni İzleyin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Pinterest Social Icon
  • Instagram Social Icon

Ana Baba Rehberi

bottom of page